Športovec - návšteva nemocnice


13.01.2017

Čo treba urobiť pred plánovanou návštevou nemocnice, ktorá sa týka liečby resp. operácie?

1. Najprv prehodnoťte svoje zdravie - všetky rozhodnutia o vašej zdravotnej starostlivosti sú medzi vami a vaším lekárom.

2. Stiahnite si formulár žiadosti o terapeutickú výnimku (TUE) zo stránky www.antidoping.sk a doneste ho so sebou. Iba pre prípad, že by ste náhodou potrebovali požiadať o TUE.

3. Komunikujte s lekárom o jeho plánoch liečby. Povedzte doktorom a sestrám, že ste športovec, a teda podliehate testovaniu. A že by ste boli radi informovaný o všetkých liekoch, ktoré môžete počas liečby dostať.

4. Vyhľadávajte si lieky na http://www.zakazanelatky.sk/ a na www.GlobalDRO.com v prípade, že ste v zahraničí (dostupné aj cez smartfón) alebo kontaktujte mailom Antidopingovú agentúru Slovenskej republiky tue@antidoping.sk. Takto zistíte či sú niektoré z liekov zakázané.

5. Pýtajte sa svojho lekára či existujú vhodné alternatívy liekov na vašu liečbu, ktoré nepatria do Zoznamu zakázaných látok. Ak ste v zahraničí, väčšinu dostupných alternatív liečiv, ktoré nie sú zakázané, nájdete na www.GlobalDRO.com.

6. Ak zo zdravotného hľadiska potrebujete užiť zakázanú látku, budete musieť požiadať o TUE.

7. Ak sú lieky zakázané počas súťaže, porozmýšľajte kedy najbližšie súťažíte. Ak existuje čo i len minimálna šanca, že zakázanú látku budete mať v tele počas súťaže, potom by ste mali požiadať o terapeutickú výnimku.

8. Ak je potrebné, postúpte ešte pred liečbou žiadosť o terapeutickú výnimku ADA SR.

 

Čo treba urobiť v prípade akútnej liečby alebo operácie v nemocnici?

1. Najprv prehodnoťte svoje zdravie - všetky rozhodnutia o vašej zdravotnej starostlivosti sú medzi vami a vaším lekárom.

2. Treba si uvedomiť, že vaše zdravie je hlavnou prioritou. Avšak informujte lekárov a sestry, že ste športovec podliehajúci testovaniu. To znamená, že budete potrebovať kópie všetkých klinických poznámok, ktoré uvádzajú, aké lieky vám podali počas liečby.

3. Ak je s vami sprievodná osoba alebo ak sa preto budete cítiť lepšie, môžete oznámiť ADA SR, že ste na lekárskej pohotovosti. Cieľom NIE JE, aby ADA SR SCHVÁLILA LIEČBU. O tom rozhodujete vy a vaši lekári. Dôvodom notifikácie ADA SR je pomôcť získať v poriadku všetky dôležité dokumenty tak, aby ste v prípade potreby mohli požiadať o TUE. Nie je to nevyhnutné.

4. Keď budete mať čas resp. keď vás prepustia z nemocnice (je jedno, čo bude skôr), skontrolujte si všetky liečivá na http://www.zakazanelatky.sk/ alebo mailom na tue@antidoping.sk, aby ste si overili či je nevyhnutná terapeutická výnimka.

5. V prípade ak vám bola podaná zakázaná látka, ide najmä o pomoc pri žiadosti o pohotovostný prípad TUE.